Roaccutane 4. Ay

         Uzun bir aradan sonra merhaba herkese.Roaccutane yazılarına biraz ara vermiştim çünkü her hafta birbirinin tekrarı yazılar yazmak istemedim.Uzun zamandır yazacak herhangi bir değişiklik olmamıştı.Bu hafta kayda değer değişiklikler var.Neler mi ? Hadi başlayalım o zaman. 

 • Cildim artık tamamen pürüzsüz,hiç sivilce çıkmıyor regl dönemi ve öncesinde bile.Alnım,burnum,çenem kupkuru.O eski vıcık vıcık yağlı halinden eser kalmadı.
 • Burnumda ve burun kenarındaki yanak bölgesinde eskiden geniş gözenekler vardı çok rahatsız edici değillerdi ama tedaviyle birlikte hepten küçüldüler.
 • Bunun ilaçla her hangi bir ilgisi var mı bilmiyorum ama ten rengim bir kaç ton açıldı.Öyle ki bir dönem kullandığım doğum kontrol hapı cilt tonu eşitsizliklerine sebep olmuştu.İnanır mısınız o lekeler bile gitti,ama bu düzenli kullandığım güneş kremiyle mi yoksa roaccutane tedavimle mi ilgili bilemiyorum.
 • Saçlarım bir hafta yıkamasam yine de yağlanmıyor,vücudum daki tüm yağ butoncukları kurudu sanki.Zaten kuru ve işlem görmüş olan saçlarım bu tedavi de belki de en çok zarar gören yerlerden biri,tek saçlarım zarar görse iyi dahası var tabi.Her nimetin bir külfeti varmış iyi yönlerini sıraladık şimdi sıra yan etkilerinde.
 • Dudak kenarlarım ne yaparsam yapayım,iyileşmiyor.Sanki biri tutmuş ağzımı yırtmış gibi :))) Ne denediysem fayda etmiyor,iyi ki blistex med plus var o olmasa ben ne gülebilir,ne yemek yiyebilirdim,biter bitmez almazsam eğer bir iki günde dudaklarım parça pinçik oluyor.Hep yazdım,hep yazıcam bu tedavi de olmazsa olmaz demirbaşlardan biri bu lip balm.
 • Evet artık hiç sivilcem yok,amaaa dudağımın kenarında kocaman bir çizgi var.Fazla kuruluktan ilk mimik çizgim vaktinden önce yerleşti yerine.Olsun cildim pürüzsüz olsun da o ince çizgi o kadar da rahatsız edici değil.
 • Burnum hala zaman zaman kuruyup kanıyor,bol bol nemlendiriyorum o zaman rahatlıyor ama ucunu bırakınca yine aynı şey yani anlayacağınız düzenli bakım şart bu tedaviyi alırken,azıcık boşverseniz her şey sarpa sarıyor.
 • Gözlerim hiç olmadığı kadar kuru,uzun zamandır lens takmadığım halde.Öyle ki geçen kontrol de doktorum özellikle uyardı,damlamı ihmal etmemeye çalışıyorum.Bi kaç gün üste üste damlayı kullanmadığım zaman resmen kan çanağına dönüyor,vampir gibi oluyorum.
 • Bu arada ilaçla ilgisi var mı bilmiyorum ama hafta ortası azı dişlerimden biri elime geliverdi.Bir sonraki kontrolde bunu kesinlikle sorucam.
 • Kuruluk had safhada.Her yerden vuruyor göz açtırmıyor valla.Konstipe (kabız) olmamaya çalışıyorum,yoksa makatta zorlanmadan ve kuruluktan dolayı tahrişe bağlı kanamalar oluyor hemen.Bu çok acıtıyor canımı işte.En zorlandığım yan etkilerden biri.Bol su içmeye çalışıyorum,bu soğukta pek içesim gelmese de zorluyorum kendimi.
 • Eklem ve kemik ağrıları da dayanılmaz olmaya başladı.Belimin tam ortasına tekme yiyormuşum gibi ağrıyor.Bu ağrı ancak böyle tanımlanabilir.Çok spesifik bir ağrı bu ilacı kullanan herkes bunu böyle tanımlıyor sanırım.
 • Ve son olarak,evet bu ilaç bana da kendimi sinirli hissettiriyor,ufak şeylere üzülüp sinirlenebiliyorum.Üzerine yorgunluk ve ağrılarda eklenince kendimi oldukça kötü ve hüzünlü hissedebiliyorum.Bunun önüne geçmek oldukça zor,erken uyumaya çalışıyorum,ağır iş yapmıyorum,sevdiklerimle daha çok zaman geçiriyorum,güzel düşünmeye çalışıyorum,mutlu hissettiren şeyler okuyorum ve dua ediyorum.Zor bir süreç evet,ama sabır herşeyin ilacı.Siz neler yaşıyorsunuz,nasıl baş ediyorsunuz tüm bu yan etkilerle,yorumlarınızı ve uyguladığınız çözüm önerilerinizi bekliyorum,sevgiler,hayırlı cumalar.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.