LOHUSALIKTA BABAYA DÜŞEN GÖREVLER

Herkese merhaba. Bugün size biz kadınların hayatının  en özel döneminden bahsetmek istiyorum,LOHUSALIK.Dikkat bu yazı bol bol gözlem içerir :) 

Bir anne bebek sahibi olmaya karar verdiğinde,beslenme rutininden uyku düzenine kadar kendinde bir sürü değişiklik yapar.Bebeğin odasının duvar renginden,aşılarına ve emzirmeye varıncaya dek her konuda geniş araştırma yapar.Bebeğin kime benzeyeceğini düşünür uzun uzun birde acaba ben bebeğime yeterli olabilecek miyim diye tasalanır zaman zaman.

Vücudunda gebeliğe bağlı değişiklikler olur,kilo alır,bazen cildinde çatlaklar oluşur,göğüsler büyür ve uçlarının rengi koyulaşır.Bazı gebelerde gebelik maskesi adı verilen çillenmeler oluşur.Bu durumun geçici olduğunu bilse de aynadaki görüntüsü zaman zaman canını sıkar.İnternete girer doğum videoları izler ve doğumdan korkar.Hormonları değişmiştir artık eskiye oranla çok daha duygusaldır bazen ufacık olaylar karşısında ağlar.Her zamankinden daha nazlıdır,şımartılmaya ihtiyaç duyar.Tedirgindir ve hiç olmadığı kadar endişeli.Zaman zaman gerilebilir ve genellikle en yakını olan eşine aniden patlayabilir.Böyle böyle geçer günler ve doğum anı gelir.Bebek doğar,onca zaman okuduğu kitaplar,aldığı eğitimler bir bir aklından çıkar.(Yenidoğan bakım ünitesinde çalışan bir hemşire arkadaşım bebeğinin topuk kanını aldırmayı unutmuş o ilk günlerin şaşkınlığıyla.) Yeni annenin kafasında deli sorular,acaba sütüm yeterli mi ? Acaba gazını çıkartabiliyor muyum ? Acaba bebek neden ağlıyor bir sıkıntısı mı var? Bu süreçte kadının çevresindeki insanlar aileye yeni katılan minik bebeğin etrafında pervane olurlar ve çoğunlukla anne unutulur.Değişen hormonları ve vücüt imgesi,kafasının içinde sürekli acaba bebeğime yetebilecek miyim endişesi …

Peki ne yapmalı  bu taze annenin korkularını,endişelerini gidermek ve ona destek sağlamak için.Baba adayları dikkat

  • Sütün yetmiyor mu,acaba bebek doymuyor mu,altı temiz mi ? Biliyorum iyi niyetinizden yenidoğan bebeğinizin daha konforlu olması için yapıyorsunuz bu sorgulamaları.Ama yapmayın ve eşinize kimsenin bu tarz sorularla yaklaşmasına müsade etmeyin.Yeni anne zaten sürekli olarak kafasının içinde bebekle ilgili endişeler taşır ve etrafındaki insanların bu tarz soru ve yorumlarına karşı her zaman çok hassastır.
  • Taze anneler gebelik kilolarını hemen geri vermek isterler ama bir yandanda sütüm olmaz endişesiyle bol bol yemeleri gerektiğini düşünürler.Çoğu kadın lohusalık döneminde bebekle ilgilenmekten kendine bakamaz ve çirkin hisseder.Lütfen bu dönemde eşinize bol bol iltifat edin,sevginize en ihtiyaç duyduğu dönem ona bol bol sarılıp seni seviyorum diyin.Bir kadın gebeliğinde ve lohusalığında eşinin ona nasıl davrandığını hiç unutmaz.Bazen gereksiz yere size öfkelenebilir lütfen birazcık sabredin.
  • Yenidoğan bebeğinizi ziyaret etmek için evinize eş,dost akrabalar sık sık gelir.Size mantıksız gelse bile eşiniz bebeğinizi biraz kıskanablir bu duygusuna saygı duyun zamanla geçecektir.
  • Eğer bu işleri yapan bir yardımcınız yoksa ev işlerinİ SİZ YAPIN çünkü kadın ne kadar acıda çekse misafirlerinin evini dağınık görmesini istemez.
  • Bir kaç saatliğine de olsa eşinizi hava almaya çıkartın.Gerekirse büyüklerden yardım isteyin.
  • Yeni anne bebekle baba ilişkisini sürekli gözlemler.Acaba eşim bebeğimize iyi bir baba olabilecek mi diye kaygılanır için için,bebeğinizi ve onu ne kadar çok sevdiğinizi tekrarlayın sık sık ve vaktinizin büyük çoğunluğunu onlarla geçirin.

Elbetteki bu yazdıklarım herkes için geçerli değil başlarkende belirttiğim gibi bunlar benim gözlemlerim sonucu biriktirdiklerim.Umarım çok keyifli bir hamilelik dönemi,doğum ve lohusalık geçirirsiniz.Unutmayın binlerce kadın bu süreçten geçti sizde geçip bu günleri sevgiyle anacaksınız yinede kulağına küpe olsun diye eşinize bu yazıyı okuyabilirsiniz Benim söyleyeceklerim bu kadar yeni babanın ufak tefek kusurları olursa da affediverin unutmayın oda çok heyecanlı ve siz kadar tecrübesiz.Sorularınız varsa buradan yada instagram hesabımdan yazabilirsiniz,sevgiler.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.