Hiç Değişmeyen 10 Güzellik Kriteri

           Yalnızca güzelliği keşfetmek için yaşarız,başka herşey bir bekleyişten ibarettir der Halil Cibran.Yapılan bir araştırmanın sonucunda duyduklarıma inanamamıştım,8 aylık bebekler bile güzelle çirkini ayırt edebiliyor ve güzel olana eğilim gösteriyorlarmış.Nedir bu uğruna insanlık tarihinin ilk cinayetinin işlendiği güzellik olgusu.Ulusları savaşa sürükleyen,uğruna koskaca bir sektör oluşturulan.

          Güzel diye kime denir peki ? Yıllar içinde değişen bir çok güzellik trendleri olsa da gelin biz zamansız güzellik kriterlerini inceleyelim.

  • Pürüzsüz,parlak ve yumuşak bir cilt.Hepimiz yumuşacık ve pürüzsüz bir tene sahip olarak dünyaya geliriz.Yıllar geçtikçe cildimiz de değişir bizimle birlikte.Önceleri ergenlik sivilceleri çıkar tam onlar geçiyor derken ilk kırışıklık belirtileri,renk tonu eşitsizlikleri,geniş gözenekler vs.Çok çok şanslı azınlık dışında hepimiz bu saydıklarımdan bir veya bir kaçını yaşamışızdır.Dert varsa çare de var.Hiç birşeyi şansa ve kendi haline bırakmayın,özellikle ergenlik sivilcelerinizi asla.Yapılacak en doğru hareket işi uzmanına bırakmak,iyi bir dermatoloğa emanet edin kendinizi.Çizgiler ve sarkma problemi içinse erken teşhis önemli,kendinize önem verin oluşmalarını beklemeden önlem alın,piyasada bu amaçla üretilmiş etkili bir çok ürün var,en önemlisi bol su içmeyi ve güneş koruyucusu kullanmayı asla ihmal etmeyin.
  • Uzun ve sağlıklı saçlar.Erkeklerin bilinçaltına sağlıkla ve doğurganlıkla doğru orantılı bir mesaj veriyormuş uzun ve dolgun saçlar.Peki ama saçları geç uzayan,çabuk kırılan hatta dökülenler ne yapacak ? Aslında bu konularda sandığımız kadar çaresiz değiliz.Mevsimsel dökülmeleri saymazsak saç dökülmesi kadınların çok sık yaşadığı bir durum değil ve eğer varsa böyle bir probleminiz doktora gidip sorunun kökenine inmenizi tavsiye ederim.Kırıkları önlemek adına en geç 3 ayda bir saçlarınızı kestirmeniz gerekiyor.Saçlarınızın hızlı uzaması içinse en bilindik yöntem olan çam terebentin yağını kullanabilirsiniz.
  • Beyaz Dişler. Bence bir kadını sarı diş kadar itici gösteren başka bir şey olamaz.Bazılarının diş yapısı sarıdır ve düzenli fırçalamayla bile rengi açılmaz onlara uzman kontrolünde diş beyazlatmayı yada en bilindik diş beyazlatma yöntemi olan karbonatı tavsiye ederim.
  • Vücut hijyeni.Bi önceki madde de sarı diş kadar itici birşey olamaz dedim ya aslında ter kokan kadında bir o kadar itici.Kadın doğumda çalıştığım sıralar burnuma öyle kokular geliyordu ki bunun bir dişiye ait olabileceğini inanın düşünemiyordum bile.
  • Uzun kirpikler.Aslında genetik olarak uzun kirpiklere sahip değilseniz bile artık gerçekten çok işe yarayan kirpik serumları,yağları var.İçlerinde benim de kullandığım ve daha önce paylaştıklarıma göz atabilirsiniz,bazıları pahalı muadillerine göre çok daha başarılı.
  • Pürüzsüz ten. Yukarıda ilk madde de söylediklerime ek olarak bu maddeyi eklemek istedim.Uzamış bıyıklar,kaşlar gerçekten kadınsılıktan son derece uzak.Gelişen teknolojiyle birlikte artık lazer epilasyon gibi yöntemlerle istenmeyen tüylerden sonsuza kadar kurtulabilirsiniz.Her ne kadar bir çok kurum kaş bölgesi için hizmet vermese de bence diğer bölgeler için bu tarz yöntemlerden faydalanabilirsiniz.
  • Bakımlı el ve ayaklar.Yaşlandığımızı,yaşanmışlıklarımızı en çok ellerimiz belli eder.Lütfen ellerinize bol bol bakım yapın.Artık el bakım ürünleri eskiye oranla çok daha erişilebilir fiyatlara.Düzenli olarak manikür,pedikür yaptırmıyorsanız bile düzenli olarak el,ayak bakım kremi kullanmayı ihmal etmeyin.
  • Anlamlı Kaşlar.İnce yada kalın hiç fark etmez önemli olan kaşlarınızın yüzünüzün diğer uzuvlarıyla uyum içerisinde olması.Kaşlarda simetriyi yakalamak belki imkansız ama elimizden geldiğince birbirleriyle orantılı olmasını sağlamalıyız.
  • Alımlı yürüyüş. 17 yaşındaki kardeşimle yürürken sokakta o zamana kadar hiç fark etmediğim bir şey gösterdi bana.Yeni nesil kızlari asi bir görünüm için çok tuhaf yürümeye başlamış,illaki istisnalar var ama dikkat ettim hakikaten ezici bir çoğunluk ayaklarını dışarı atıp bacaklarını açabildiği kadar açıp paytak paytak yürüyor,işin üzücü kısmı bunun güzel ve orjinal bir şey olduğunu sanmaları.Mankenler gibi yürümek zorunda olmasak da kadına en çok zerafet yakışır.(bknz fıstıki makam )
  • İçten bir gülümseyiş.Kim ne derse desin gözlerinin taaa içi gülen bir kadın kadar çekici bir şey az bulunur.Yüzünüz,saçlarınız,teniniz,hatlarınız ne kadar güzel olursa olsun suratınız asıksa kusura bakmayın kimse size uzun süre tahammül edemez.(bknz Yüzü güzele kırk günde doyulur; huyu güzele kırk yılda doyulmaz )

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.