Güzel Kadınların 10 Ortak Özelliği

       Coco Chanel “Doğa size 20 yaşınızdaki yüzünüzü verir, hayat 30 yaşınızdaki yüzünüzü şekillendirir ama 50 yaşında hak ettiğiniz yüzü alırsınız” diyor.Güzelliğin emek istediği gerçeği bir kere daha karşıma çıktı bu sözle.Ne kadar doğru değil mi ? 

 18 yaşındaydım sanırım,bu yaşların kıymetini bil şimdi ay parçası gibisin,güzelliğin en fazla olduğu dönemlerin demişti biri.İltifat gibi görünse de canımı sıkmıştı bu yorum,acaba yaş aldıkça çirkinleşecek miydim ? Çevrem de gördüğüm bir çok kadın hakikaten evlenip çocuk sahibi olduğunda,yaş aldığında eski pırıltısını kaybetmişti,o yorumu doğrularcasına.Canım daha da fena sıkılmaya başlamıştı.Konuyu açtığım büyüklerim hep farklı yorum ve değerlendirmelerde bulundu.Kimi o yorumu doğruladı kimi güzellik geçici sen kafanın içini doldur,ruhunu önemse gibi felsefik açıklamalar yaptı.Peki hem ruhumu güzelleştirip kafamın içini doldururken güzel olmak,güzel kalmak mümkün değil mi ? Ve verdim kararımı hayatımın her alanında olduğu gibi ben genç ve güzel kalabilmek adına benim üzerime düşenleri yapıcam geri kalanına karışamam,elbette yıllar geçtikçe bende de deformasyonlar olucaktır ama bir de güzel yaşlanmak diye bir olgu da var.Örneklerini her geçen gün daha fazla görür olduk.Peki güzel yaşlanmak için biz neler yapmalıyız ? Güzel yaşlanan kadınların ortak özelliklerini,alışkanlıklarını araştırdım.İşte sonuç

 • Şikayet etmek yerine,şükrediyorlar
 • Bol su içiyorlar(en az 2 lt bir günde )
 • Güneşten korunuyorlar (güneş koruyucusu kullanmak,16 00 dan sonra güneşlenmek gibi )
 • Kendilerini seviyor,saygı duyuyorlar
 • Sebze ve meyveyi yağlı yiyeceklerden ve hamur işlerinden çok daha fazla tüketiyorlar.
 • Cilt temizliğini ihmal etmiyor,nemlendirici kullanmayı önemsiyorlar.
 • Kendilerini başkalarıyla kıyaslayıp mutsuz olmuyorlar,kendi güzelliklerinin özgünlüğünü fark edip,kusurlarına değil güzel yanlarına odaklanıyorlar.
 • Sporu ihmal etmiyolar,illa pahalı bir spor salonuna gidip özel hocalarla çalışmaya gerek yok,temiz havada yapılan yürüyüş hem kilo kontrolüne hem de psikolojiye gerçekten çok iyi geliyor.
 • Temizliğe ve kişisel hijyenlerine gerçekten çok önem veriyor,çocuk sahibi olmayı,yoğun olmayı paspal olma gerekçesi olarak öne sürmüyolar.
 • Maddi imkanları el verdiğince güzelliklerine yatırım yapıyorlar,gücü kozmetik almaya yetmiyorsa bile evde uygulayabileceği maske tarifleriyle kendini iyi hissetmeye uğraşıyorlar.    Benim söylemek istediklerim bunlar,eklemek istediğiniz bir şey varsa lütfen yorum bırakmayı unutmayın ve sakın bana kızmayın,mesleğim dolayısıyla hergün onlarca kadın görüyorum her sosya-ekonomik gruptan ve gözlem yapma imkanı bulabiliyorum.Sözüm hastalıklarla boğuşan yada çok ciddi geçim sıkıntısı yaşayıp başka hiç bir şey düşünemicek durumda olanlara değil.Sözüm eşi işe çocukları okula gönderip,akşama kadar televizyon başında sürekli yiyerek ömür tüketenlere,yada nasıl olsa evlendim eve para da getiriyorum benden iyisini mi bulcak diyip kendini salan koyveren kişilere.Bence asıl sorumluluk eşe,bu erkek için de kadın için de böyle,onu elde ettik diye beğenilerini önemsememek olmaz,neyse benden bu kadar,görüşmek üzere.                                                               

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

4 Cevaplar

 1. kübra dedi ki:

  sizin gibi duyarlı insan bulmak ne kadar zor yazdıklarınız aydınlatıcı ve umut verici keşke her kadın kendıne baksa zevkle takip ediyorum

 2. hazal dedi ki:

  Kesinlikle size katılıyorum ve yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum ☺

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.