Cilt Bakımında Sık Yapılan 10 Hata

Herkese merhaba,hepimizin ortak hayali pürüzsüz,bebek teni gibi bir ten.Bu uğurda çok çaba harcayanlarımız var.Ben mesela senelerdir cilt problemlerimle uğraştım ve sonunda roaccutane tedavisine başladım,şükürler olsun ki şimdi pürüzsüz bir tenim var, umarım bu böyle devam eder kalan ömrüm boyunca.Düşünüyorum da cilt bakımına başladığım 13 -14 lü yaşlarımdan beri ne çok hata yapmış,ne çok yanlış ürün kullanmışım.O yıllarda annem bunu söylediğinde hiç dikkate almazdım.Şimdi onca yılın tecrübesi ve bilgi birikimiyle hatalarımı çok daha net görebiliyorum.

  • Cildi sık sık yıkamak.Sanırım bir çoğumuz yapmıştır bunu.Sık yıkayarak daha temiz bir cilde sahip olacağımızı zannediyoruz.Halbuki sık yıkama sonucu kuruyan cilt eskiye oranla daha fazla sebum salgılıyor buda cildimizin eskisinden çok daha yağlı görünmesine sebep oluyor.
  • Cilt tipini bilmemek ve yanlış ürün kullanmak.Cilt tipimizi ve ona uygun ürünleri bulmak maalesef ki biraz zaman alıyor.Bu işi bilen insan o kadar az ki.Aynı merkezde çalışan iki uzmandan biri cildimi çok kuru diye tanımlarken diğeri ne kadar da yağlı diyerek şaşırtmıştı beni.Bu işi ve cilt tipimi tanımlamayı başkalarına bırkamama kararımı almıştım o gün.Eğer ki sabah yıkadığınız cildiniz hiç bir ürün kullanmamanıza rağmen yağlanıp parlamaya başlıyorsa cildiniz yağlıdır.Sadece alın, burun ve çene bölgesi yağlanıyorsa karma,hiç yağlanma olmadığı gibi yıkadıktan hemen sonra cildinizde gerilme ve kaşıntı oluyorsa yani hemen nemlendirici kullanma ihtiyacı hissediyorsanız cildiniz kurudur.Bu bağlamda cilt tipinizi belirleyin ve ona uygun ürünler seçin.Çiğdeme iyi gelen temizleyici sana iyi gelmeyebilir arkadaşım.
  • Aknelerle oynamak,onları sıkmak.İşte benim en ölümcül hatam.Maalesef yıllarca sivilcelerimle oynadım.Küçücük bir sivilceyi tırnaklaya tırnaklaya devasa bir yanardağa dönüştürmek hobilerim arasındaydı bir zaman.Şükürler olsun ki cildim kendini yeniledi ve hiç iz kalmadı ama ya kalsaydı ? Sakın ha sıkmayın sivilcelerinizi,ben ettim siz etmeyin :)))
  • Havlu kullanmak.İsterseniz her gün değiştirin havlunuzu,yine de nemli havluda bakteri üremesine engel olamazsınız.Yapılacak tek şey kağıt havlu kullanmak.İnanın akneleriniz de sırf bu adımı uygulayarak bile belirgin azalma olduğunu fark edeceksiniz,tecrübeyle sabit.
  • Tırnak uzatmak.Kim ne derse desin,ne kadar güzel görünürse görünsün.Uzun tırnak = Bakteri.Ellerimizi fark edemeyeceğimiz kadar çok sefer yüzümüze sürüyoruz.Her seferinde tırnak ve ellerimizdeki bakterileri yüzümüze taşıyoruz.Yani tırnaklarını kısa tut,ellerini sık yıka ve yüzüne dokunma !
  • Yastık kılıfı sorunsalı.Yastıkla iç içe yaşıyor,resmen gömülerek uyuyoruz.Saatlerce cildimizle temas halinde olan bu envanter ne kadar sık temizlenirse o kadar iyi.Mümkünse 3-4 günde bir değiştirmeli diye düşünüyorum.
  • Ehil olmayan kişilerce yapılan cilt bakımı.Bu konu da yaram büyük.Bir güzellik merkezinde toplamda 5 seans olacak şekilde cilt bakımı yaptırmıştım.Yaptırmaz olaydım,resmen mahvetti cildimi kendini güzellik uzmanı ilan eden hatun kişi.Bu olayı ayrıyeten yazacağım,yazmalıyım :))
  • Yanlış dermatolog seçimi.Uzun yıllar dermatoloğa gittim,aylar süren antibiyotik tedavisi gördüm.Son yıllarda vücudum antibiyotiklere direnç kazandı sanırım,tedaviler hiç etki etmez olmuştu.Bu sebeple diyorum iyi bir doktor bulun,geçmiş tedavi hikayelerinizi bilen ve mümkünse ondan şaşmayın.
  • Ten makyajı ürünlerinin ortak kullanımı.Özellikle yurtta kalıyorsanız yada çok samimi olduğunuz ev arkadaşlarınıza hayır diyemiyorsanız cınım fondöten fırçanı alabilir miyim,pudranı kullanabilir miyim ? sorularıyla sık sık karşılaşırsınız.
  • Makyajı temizlemeden uyumak.Bunu yapmamamız gerektiğini artık hepimiz biliyoruz,bir şey olmaz dediğimiz her saniye cildimizin gençliğinden güzelliğinden çalıyor biline.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...