BEBEKLERDE EK GIDAYA BAŞLARKEN İZLENECEK 7 YOL

Herkese yeniden merhaba.Mesleğimden dolayı sanırım bebeğimi nasıl beslemeli,ek gıdalara nasıl başlamalıyım tarzında çok fazla soru alıyorum.Herkese tek tek cevap vermeye çalışsam da şu sıra özel hayatımda ki yoğunluğunda etkisiyle özellikle İnstagram direct mesajlarına ve maillere eskisi gibi hızlı dönüş yapamıyorum ve bu ilgiyi bloğa bu konuda da düzenli yazılar yazarak karşılamayı düşünüyorum.Bugünün konusu ek gıdalara başlarken dikkat edilmesi gerekenler ve bir küçük öğün tarifi.Lütfen yazmamı istediğiniz konuları iletmeyi unutmayın.

Öncelikle bebeğinizin sindirim sistemi ilk 6 ay katı gıdaları öğütmek için yeterli derecede gelişmediği ve ilk 6 ay anne sütü bebek için gerekli olan her şeyi barındırdığı için 6 aydan önce ek gıdaya başlamamanızı tavsiye ederim.  

 • Katı gıdalara geçerken her gün tek bir çeşit ek besin vermeli ve bunu kaşıkla yapmalısınız.Bu eğer herhangi bir gıdaya karşı bebeğinizin alerjisi varsa bunu anlamanızı,acaba hangisi alerji yaptı diye düşünmeden hemen bulmanızı sağlar.
 • Günde en fazla 2 öğün katı gıda vermeli bu hem bebeğin sürece alışmasını sağlar hem de anne sütü alımını azaltmaz.
 • Meyve püreleri,sebzeli tahıl çorbaları ve yoğurt bilinen en yaygın ek gıdaya geçiş yiyecekleridir,sizin bebeğinizin de seveceğini düşünüyorum.
 • Bir bebeğin midesi onun yumruğu kadardır,haddinden fazla yemesi için zorlamak bebeğinizi daha sağlıklı yapmadığı gibi yemeğe karşı bir kavga geliştirmesine sebep olabilir.( Yemesi için zorlanan bir çocuk olduğum için 18 yaşına kadar hep yemek seçen ve yaşamak için yiyip yemek yemekten keyif almayan biri oldum,yani kişi işi kendinden biliyor  :)) )
 • Bal,çilek ve baklagiller alerji yapma riski olduğu için 1 yaşından önce verilmemeli,yemeklerine şeker,tuz ve baharatlar katılmamalı.
 • 1 yaşından küçük bebeklerde inek ve keçi sütü tüketimi anemiye  (kansızlık ) yol açıyor.Her canlının sütü kendi yavrusu için en ideali.
 • Son olarak her anne bebeğinin olması gerekenden zayıf olduğunu söylüyor ama emin olun bebeğiniz normal değerlerinin altında olsa hemşireniz ve doktorunuz sizi bu konuda uyarır,lütfen evham yapmayın.Annesinin çok zayıf olduğunu düşündüğü yavrusu adeta bir tosuncuktu ve ben anneyi buna ikna edemiyordum :))      

Bebiş için lezzetli ve besleyici ve kolay hazırlanan bir tarifle bitirelim

Malzemeler

 • Bir çorba kaşığı mercimek
 • bir orta boy havucun yarısı
 • bir orta boy patatesin yarısı
 • 2 bardak su  

Hazırlanışı

Mercimek,patates ve havucu haşlayıp blenderden geçirin,ılıdıktan sonra kaşıkla yedirebilirsiniz.Umarım bir nebzede olsa cevap verebilmiş,yardımcı olabilmişimdir.Başlarken de söylediğim gibi yazmamı özellikle istediğiniz konuları iletin lütfen,sevgiyle kalın.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...